Leírás
Vészabó Noémi: Simonetta Vespucci / Hommage á Botticelli, 2022
Technika: akril, vászon, keret nélkül
Jelzett, jobbra lent: Vészabónoémi
Méretek: 80 x 120 cm
Vészabó Noémi (Pásztó, 1968. szeptember 21. -) magyar festőművész, író, műsorvezető
Pásztón született, közel harminc évig élt itt, ma Budapesten él. Festőművészi pályája mellett 2012-ben újságírói diplomát szerzett, ez évben kapta meg a Zsigmond Márta-médiadíjat is. Tagja a Magyar Mecenatúra Programnak,a Magyar Alkotóművészek Szövetségének és a Magyar Írók Egyesületének. 2019-ben jelölést kapott a Szakmai Elit Női Kiválósági Díjra.
A festőművész 2022. februárban kapta meg Firenzében a Leonardo da Vinci-díjat, amellyel bekerült a világ 20 kiemelt művésze közé.
Simonetta Vespucci
Költők énekelték meg a szépségét, művészek festették le finom, érzékeny arcát. Idézzük fel a mítikussá vált Simonettát, aki mindössze hét éves firenzei tündöklés után 23 éves korában meghalt, de mégis halhatatlanná vált.
Simonetta valószínűleg 1453-ban látta meg a napvilágot Portovenere mellett, ahová a család politikai okokból költözött Genovából. 1468-ban elhagyta a várost, hogy Firenzébe menjen, hiszen találtak számára egy férjet Marco Vespucci személyében.
Valószínűleg ma semmit sem tudnánk Simonettáról, ha nem örökítette volna meg a szépségét a kor egyik legtehetségesebb festője, Sandro Botticelli.
Ugyanabban a városrészben élt, amelyben a Vespucci család, akik több művet rendeltek tőle. Jól ismerte Simonettát, vannak olyan romantikus feltevések, amelyek szerint ő is szerelmes volt Firenze “szépségkirálynőjébe.
A történészek, művészettörténészek nagy része egyetért azzal Giorgio Vasari elbeszélése nyomán, hogy Botticelli Simonetta arcát örökítette meg a leghíresebb képein vagy Simonetta arca volt a kiindulópont egy Botticelli: Gránátalmás Madonna részlet idealizált, szinte földöntúli, a valóságban nem létező női figura megteremtésére.
Simonetta neki köszönheti, hogy örökké fiatal és szépséges maradt. Az Erőt ábrázoló 1474-ben festett műve már Simonetta arcvonásait viseli.
Szintén őt ábrázolta Vénusz képében a Vénusz születését elmesélő remekművön, ő Flóra a Tavasz című képen és még sok másik alkotáson.
Egészen biztosak lehetünk azonban abban, hogy Simonetta sohasem állt modellt a művész számára, hiszen egy előkelő dáma akkoriban ezt nem tehette meg, nem volt illendő.
Ő ihlette azonban azokat a finom, ábrándozó, kicsit szomorkás, merengő tekintetű, arisztokratikus női figurákat, amelyek végigkísérték Botticelli életét.